W dniach 25 listopada do 2 grudnia z kodem BW24 rabat -18% na wszystkie nie przecenione produkty!

Biżuteria tworzona z pasją
Biżuteria tworzona z pasją

Jaką powłokę wykończeniową wybrać dla biżuterii?

Biżuteria jest nie tylko dodatkiem i uzupełnieniem stroju, często zdarza się tak, że dany element biżuterii towarzyszy nam przez całe życie i zyskuje ogromną wartość sentymentalną. Zwykle, kupując lub dostając dany przedmiot nie zastanawiamy się jak wiele decyzji musi być podjętych w trakcie jego tworzenia. A tymczasem, każdy nawet najmniejszy obiekt przebywa długą drogę, zanim trafi do swojego docelowego właściciela.

Proces tworzenia biżuterii

Po raz pierwszy, każdy element biżuterii pojawia się w myślach jego projektanta lub projektantów. Następnie, na podstawie szkiców i pomysłów powstają komputerowe modele 3D oraz próbne realizacje z wosku lub innych materiałów. Dopiero gdy konstrukcja i pomysł są dopracowane w pełni, rozpoczyna się proces tworzenia autorskiej biżuterii w wybranym kruszcu np.: srebrze, złocie lub platynie.

Kolejnym krokiem jest ewentualne umieszczenie kamieni szlachetnych w danym obiekcie. W tym celu stosuje się profesjonalne narzędzia jubilerskie, które są znane w sztuce tworzenia biżuterii od lat. Na koniec, każdy produkt jest poddawany końcowej obróbce poprzez wykańczanie, polerowanie i czyszczenie. Ostatni etap jest szczególnie istotny, ponieważ może znacząco wpłynąć na jakość i trwałość produktu końcowego, a także na jego efekt wizualny.

Metody wykańczania

Istnieje wiele metod wykańczania biżuterii. Pośród nich, wyróżnia się m.in.: oksydowanie (pokrywanie produktu warstwą tlenku metalu, z której został wykonany), piaskowanie (nadawanie matowej faktury biżuterii), grawerowanie, fasetowanie (szlifowanie w celu uzyskania ukośnych krawędzi), diamentowanie (pomaga w uzyskaniu połyskliwej powłoki we wnętrzu nacięć) oraz pokrywanie danego wyrobu powłokami galwanicznymi innych metali. Spośród stosowanych galwanicznych powłok wykończeniowych, dużą popularnością cieszy się powłoki z: rodu, rutenu, złota i srebra. Rodowanie, czyli pokrywanie złota lub srebra cienka warstwą rodu pozwala na uzyskanie wysoko połyskliwego efektu, a także lepiej chroni biżuterię przez czernieniem. Z kolei, metodą wykończenia, która w ostatnich latach zyskała ogromną popularność to złocenie, czyli pokrywanie wykonanej ze srebra lub innych metali szlachetnych złota powłoką. W ten sposób można uzyskać produkt dający wrażenie złotej biżuterii po niższej cenie. Warto jednak pamiętać, że powłoka ta może się ścierać w zależności od tego jak często używana będzie biżuteria oraz jak będzie o nią dbał właściciel.

Przewiń do góry